Afstand en vermenging (art. 6:160 - 6:161 BW)
1 Inleiding In de wet is afdeling 6.2.4 BW gewijd aan afstand en vermenging. Een verbintenis kan tenietgaan door afstand (art. 6:160 BW) of door vermenging (art. 6:161 BW). In het hiernavolgende wordt eerst aandacht besteed aan afstand en vervolgens aan vermenging. 2 Afstand 2.1 Algemeen en terminologie Een verbintenis gaat teniet door een overeenkomst van de schuldeiser met de schuldenaar, waarbij hij van zijn vorderingsrecht afstand doet, aldus art. 6:160 BW. Anders dan bijvoorbeeld de afstan…
Verder lezen?
Om dit document te kunnen bekijken, moet u ingelogd zijn.
Geen inloggegevens?
Heeft uw kantoor een abonnement, dan is het aanvragen van extra inlogcodes gratis en kunt u deze hier aanvragen.
Heeft uw kantoor geen abonnement? Bekijk hier de abonnementsopties en prijzen.
Gratis studentenabonnement
Voor (voltijd) studenten is een gratis studentenabonnement beschikbaar. Bent u als student verbonden aan een notariskantoor dat een abonnement heeft, dan voegen wij u kosteloos toe aan het kantoorabonnement.
Gebruikers van Via Juridica
Bekijk alleWet- en regelgeving
Artikel 160
Artikel 160
1 Een verbintenis gaat teniet door een overeenkomst van de schuldeiser met de schuldenaar, waarbij hij van zijn vorderingsrecht afstand doet.
2 Een door de schuldeiser tot de schuldenaar gericht aanbod tot afstand om niet geldt als aanvaard, wanneer de schuldenaar van het aanbod heeft kennisgenomen en het niet onverwijld heeft afgewezen.
3 De artikelen 48 leden 1 en 2 en 49 leden 1-3 zijn van overeenkomstige toepassing.
Artikel 161
Artikel 161
1 Een verbintenis gaat teniet door vermenging, wanneer door overgang van de vordering of de schuld de hoedanigheid van schuldeiser en die van schuldenaar zich in één persoon verenigen.
2 Het vorige lid is niet van toepassing:
a. zolang de vordering en de schuld in van elkaar gescheiden vermogens vallen;
b. in geval van overdracht overeenkomstig artikel 93 van Boek 3 van een vordering aan toonder of order;
c. indien de voormelde vereniging van hoedanigheden het gevolg is van een rechtshandeling onder ontbindende voorwaarde, zolang niet vaststaat dat de voorwaarde niet meer in vervulling kan gaan.
3 Tenietgaan van een verbintenis door vermenging laat de op de vordering rustende rechten van derden onverlet.
Rechtspraak
| Titel | Instantie | Datum | Nummer |
|---|---|---|---|
| Nieuwe schenking treedt niet in de plaats van eerdere schenking | Instantie Gerechtshof 's-Hertogenbosch | Datum 28-08-2018 | Nummer ECLI:NL:GHSHE:2018:3636 |
Literatuur
| Titel | Auteur(s) | Bron |
|---|---|---|
| Titel Juridische aandachtspunten bij het verlenen van kwijting in de overnamepraktijk | Auteur(s) mr. C.P. Buis, mr. M.A. van Beek | Bron PE 2025/21 |
| Titel Asser/Sieburgh 6-II 2017/334-336 |